Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

30 grudnia 2017
Niezależnie od tego czy myśl o rozwodzie kiełkuje od dłuższego czasu, czy jest podejmowana...
06 października 2017
Utrata pracy, niespodziewane wydatki lub choroba. W konsekwencji spadek dochodów. Jednak opłaty za mieszkanie,...

Podejmując współpracę z Kancelarią zyskują Państwo sprzymierzeńca chroniącego Państwa interesy.

Umów się już dziś.

 

Zadzwoń :

+48 513 156 677

BELLEX

  Kancelaria Radcy Prawnego

  Jacek Beltrani

Aktualności / BLOG

Pewien czas temu do Kancelarii zgłosiła się Klientka, której zmarła Matka była stroną umowy najmu lokalu komunalnego, przedstawiając następujący stan faktyczny.

Po śmierci Matki, Klientka stawiła się w Gminie celem wstąpienia w stosunek najmu.

Gmina stwierdziła, że Klientce nie przysługuje prawo do zawarcia umowy najmu, argumentując swe stanowisko zbyt niskimi dochodami.

 

W powyższych okolicznościach stanowisko Gminy należało uznać za nieprawidłowe.

 

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu          z najemcą.

Przy czym osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
 
Z analizy powołanego przepisu wynika zatem, iż osoba zainteresowana wstąpieniem w stosunek najmu lokalu po zmarłej osobie powinna spełnić łącznie dwie przesłanki:
1) Po pierwsze musi być osobą bliską w rozumieniu art 691 § 1 k.c.,
2) Po drugie powinna stale zamieszkiwać z najemcą w przedmiotowym lokalu do chwili śmierci.
 
Spełnienie powyższych przesłanek uprawniało zatem Klientkę do żądania uregulowania stanu prawnego związanego z wstąpieniem w najem lokalu.
 
Po skierowaniu przez Kancelarię pisma wskazującego na powyższe argumenty, poparte orzecznictwem mówiącym, iż opieranie decyzji na innych przesłankach, w tym w szczególności uzależniających stwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu od sytuacji majątkowej uprawnionego jest nieprawidłowe, Gmina zmieniła swe stanowisko przyznając, że Klientka z mocy prawa wstąpiła w najem lokalu po zmarłej Matce.
Wstąpienie w stosunek najmu lokalu po śmierci najemcy
24 lipca 2017
30 grudnia 2017
Niezależnie od tego czy myśl o rozwodzie kiełkuje od dłuższego czasu, czy jest podejmowana...
06 października 2017
Utrata pracy, niespodziewane wydatki lub choroba. W konsekwencji spadek dochodów. Jednak opłaty za mieszkanie,...

Created with WebWaveCMS